User Bar First

This is a debugging block

User Bar Second

This is a debugging block

Branding

This is a debugging block

Header Second

This is a debugging block

Carousel Holder

This is a debugging block

Preface First

This is a debugging block

Preface Second

This is a debugging block

Preface Third

This is a debugging block

Header First

This is a debugging block

Content

This is a debugging block

Results 2019

BURNLEY BOROUGH COUNCIL - LOCAL ELECTIONS

Here are the results for the Burnley Borough Council elections held on 2nd May 2019.

These results lead to the political make-up of the council being Labour - 22 seats; Liberal Democrats - 8 seats; Conservative - 4 seats; Burnley and Padiham Independent Party – 5 seats; UK Independence Party (UKIP) - 3 seats; Greens  – 2 seats; Independent – 1 seat. 

Ward

Candidates

Description

Votes Cast

Bank Hall

 

Electorate -4065
Seats -
Ballot Papers -
% Poll – xx.x%
Majority -

HURT

Martyn

 

LONE

Sehrish

 

The Green Party

 

 

The Labour Party Candidate

ELECTED

                

 

244

 

968

THOMPSON

Nicola

The Conservative Party Candidate

167

 

Ward

Candidates

Description

Votes Cast

Briercliffe

 

Electorate - 4354
Seats -
Ballot Papers -
% Poll – xx.x
Majority -

ALKER

Mark David

 

COOPER

 Brian

 

 KELLY

Anne Rosemarie

 

 

 

 

 

The Green Party

 

 

The Labour Party Candidate

 

 

Liberal Democrat

 ELECTED

 

 

 

 

 

136

 

 

188

 

 

 

825

NUTTER

Susan Margaret

The Conservative Party Candidate

167

 

Ward

Candidates

Description

Votes Cast

Brunshaw

 

Electorate - 4785
Seats -
Ballot Papers -
% Poll – xx.x
Majority -

HALL

Janet Renata

The Green Party

201

SMITH

Steven

National Front

182

SUNTER

Ellen Rosemary

 

TOWNSEND

Ian Mark

The Conservative Party Candidate

 

 

The Labour Party Candidate

ELECTED

 

187

 

 

548

      

 

 

 

 

 

Ward

Candidates

Description

Votes Cast

Cliviger with

Worsthorne

 

Electorate - xxxx
Seats -
Ballot Papers -
% Poll – xx.x
Majority -

CALDERBANK

Ernest Stuart

UK Independence Party (UKIP)

407

PIKE

Peter Leslie

The Labour Party Candidate

217

TOWNELEY

Cosima Cecilia

 

The Conservative Party Candidate

ELECTED

703

 

WIGHT

Andrew Edward

The Green Party

193

 

Ward

Candidates

Description

Votes Cast

Coalclough with

Deerplay

 

Electorate - xxxx
Seats -
Ballot Papers -
% Poll – xx.x
Majority -

ANDERSON

James Ward

Burnley and Padiham Independent Party

345

BAKER

John Howard

Liberal Democrat

ELECTED

375

HEGINBOTHAM

David Neil

 

HORROCKS

Bill

 

 

 

The Conservative Party Candidate

 

The Labour Party Candidate

 

 

 

 

 

 

150

 

291

 

 

 

 

MURPHY

Stephen

The Green Party

92

 

 

 

 

 

 

 

Ward

Candidates

Description

Votes Cast

 

 

 

 

 

 

Daneshouse with

Stoneyholme

 

Electorate - xxxx
Seats -
Ballot Papers -
% Poll – xx.x
Majority -

HALL

Alex James

 

INGHAM

Claire Elizabeth

 

KHAN

Wajid Iltaf

 

 

 

The Green Party

 

 

The Conservative Party Candidate

 

The Labour Party Candidate

ELECTED

 

 

 

             

 

92

 

             

61

 

1453

 

             

 

Ward

Candidates

Description

Votes Cast

Gannow

 

Electorate - xxxx
Seats -
Ballot Papers -
% Poll – xx.x
Majority -

BRIGGS

Charlie

Burnley and Padiham Independent Party

ELECTED

865

BROUGHTON

Joanne

The Conservative Party Candidate

96

KENYON

Peter John

The Labour Party Candidate

190

REDMAN

Jai

The Green Party

82

 

Ward

Candidates

Description

Votes Cast

 

 

 

Gawthorpe

 

Electorate - xxxx
Seats -
Ballot Papers -
% Poll – xx.x
Majority -

CLARKE

Phillip

The Conservative Party Candidate

148

HARBOUR

John

The Labour Party Candidate

ELECTED

550

INGHAM

Karen

UK Independence Party (UKIP)

541

 

LONG-SUMMERS

Clare Mary

The Green Party

105

 

 

Ward

Candidates

Description

Votes Cast

 

 

 

Hapton with

Park

 

Electorate - 4533
Seats -
Ballot Papers -
% Poll - 34.1
Majority -

 

CUNNINGHAM

Jean

 

The Labour Party Candidate

 

 

 

318

 

 

GILL

Peter Phillip

UK Independence Party (UKIP)

ELECTED

 

752

HALES

Clare Elizabeth

The Green Party

297

LEWIS

Aaron Luke Mark

The Conservative Party Candidate

163

 

Ward

Candidates

Description

Votes Cast

Lanehead

 

Electorate - 4487
Seats -
Ballot Papers -
% Poll - 37.4
Majority -

HARTER

Crissie Fay Amber

The Green Party

140

LISHMAN

Pippa

Liberal Democrat

370

 

PICTON

Narayana

The Conservative Party Candidate

143

 

ROYLE

Ann

The Labour Party Candidate

ELECTED

658

 

Ward

Candidates

Description

Votes Cast

Queensgate

 

Electorate - 3983
Seats -
Ballot Papers -
% Poll - 35.9
Majority -

BALDWIN

Nigel Andrew

 

CUNLIFFE

Judith Helen

 

 

 

 

The Green Party

 

 

Liberal Democrat

 

 

 

 

 

 

     

164

 

 

182

 

 

 

ISHTIAQ

Mohammed

The Labour Party Candidate

ELECTED

1008

SUNTER

Diane

The Conservative Party Candidate

181

 

Ward

Candidates

Description

Votes Cast

Rosegrove with

Lowerhouse

 

Electorate - xxxx
Seats -
Ballot Papers -
% Poll – xx.x
Majority -

BALDWIN

Barbara Pauline

The Green Party

126

BARTON

Gail

The Labour Party Candidate

362

MEHANNA

Lorraine Bernice

Burnley and Padiham Independent Party

ELECTED

574

WATSON

Thomas James

The Conservative Party Candidate

122

     

 

Ward

Candidates

Description

Votes Cast

Rosehill with

Burnley Wood

 

Electorate - xxxx
Seats -
Ballot Papers -
% Poll – xx.x
Majority -

ALEXANDER

Dave

Burnley and Padiham Independent Party                            

260

BRINDLE

Margaret

The Labour Party Candidate

291

CHAMBERLAIN

Phil

The Conservative Party Candidate

119

 

KENNEDY

Tracy

 

Liberal Democrats

ELECTED

533

 

ORMROD

Georgina Hannah

The Green Party

78

 

Ward

Candidates

Description

Votes Cast

Trinity

 

Electorate - xxxx
Seats -
Ballot Papers -
% Poll – xx.x
Majority -

FORREST

Stephanie

Burnley and Padiham Independent Party

107

HALL

Sarah Elizabeth

The Green Party

ELECTED

770

MONK

Elizabeth Mary

The Labour Party Candidate

209

PATERSON

Michael

The Conservative Party Candidate

35

 

WEAVER

Jan

Liberal Democrat

36

 

Ward

Candidates

Description

Votes Cast

Whittlefield with

Ightenhill

 

Electorate - xxxx
Seats -
Ballot Papers -
% Poll – xx.x
Majority -

FISK

Laura

The Green Party

590

HAWORTH

Kathryn

Liberal Democrat

59

PAYNE

Emma Louise Victoria

Burnley and Padiham Independent Party

ELECTED

593

SPROULE

Shaun

The Labour Party Candidate

147

WHITAKER

Donald Michael Arthur

The Conservative Party Candidate

401

 

 

 

 

 

 

 

Postscript First

This is a debugging block

Postscript Second

This is a debugging block

Share

Postscript Third

This is a debugging block

Postscript Fourth

This is a debugging block